Przewodnik dla właścicieli domów dotyczący wyboru odpowiedniego klimatyzatora

Jeśli myślisz o zainwestowaniu w domowy system klimatyzacji, oto przegląd najpopularniejszych opcji na rynku.
Klimatyzacja może zmienić poziom komfortu w Twoim domu. Aby jednak maksymalnie wykorzystać swoją inwestycję, ważne jest, aby wybrać odpowiedni klimatyzator .

Termin „klimatyzacja” odnosi się do każdego systemu zaprojektowanego do kontrolowania temperatury i wilgotności. Ogólnie rzecz biorąc, klimatyzatory można podzielić na systemy kanałowe lub bezkanałowe. Klimatyzacja bezkanałowa wykorzystuje małe jednostki rozrzucone po całym domu, podczas gdy systemy kanałowe składają się z większej jednostki, która rozprowadza chłodne powietrze z centralnej lokalizacji.

Klimatyzatory kanałowe

Systemy klimatyzacji centralnej są tym, co większość ludzi ma na myśli, mówiąc o systemach klimatyzacji. Mogą być skutecznym rozwiązaniem dla całego domu. Jeśli jednak w Twoim domu są miejsca ciepłe lub zimne, możesz skorzystać z bardziej ukierunkowanego podejścia.

Wymagania licencyjne różnią się, a pozwolenia na budowę różnią się w zależności od gminy. Tak więc, podczas gdy wielu właścicieli domów będzie mogło pracować nad własnym systemem ogrzewania, wentylacji i chłodzenia , nie wszyscy będą. Warto wiedzieć ile kosztuje montaż klimatyzacji.

Ponadto, jeśli instalacja wymaga ładowania urządzenia klimatyzacji z czynnikiem chłodniczym , musisz zdobyć certyfikat lub sprowadzić kogoś, kto ma to zrobić rzeczywisty ładowania. Musisz także czuć się komfortowo, spełniając wymagania dotyczące energii elektrycznej i wentylacji zgodnie z lokalnymi przepisami budowlanymi. Możesz nie wezwać inspektora, ale nadal może to stanowić problem przy sprzedaży domu. Tak więc, chociaż można zindywidualizować centralny system klimatyzacji, to tak naprawdę projekt odpowiedni tylko dla najbardziej zaawansowanych majsterkowiczów.

Pompy ciepła powodują wiele zamieszania wśród właścicieli domów. Zasadniczo pompa ciepła to klimatyzator, który może działać na odwrót. Klimatyzator działa poprzez odprowadzanie ciepła z wnętrza domu na zewnątrz. Pompa ciepła również to robi, ale przenosi również ciepło z zewnątrz, aby ogrzać wnętrze. Stamtąd może rozprowadzać schłodzone (lub ogrzane) powietrze w taki sam sposób jak centralna klimatyzacja.

Geotermalne pompy ciepła podłączają się do samej Ziemi, aby utrzymać stałą temperaturę. Tak jak pompa ciepła przenosi ciepło do lub z domu na powietrze zewnętrzne, tak system geotermalnej pompy ciepła wykorzystuje podziemne rury do przenoszenia ciepła do lub z gleby pod domem.

Chociaż są przyjazne dla środowiska i niedrogie w eksploatacji, wysokie koszty ich instalacji w istniejących domach mogą być zniechęcające. Systemy geotermalne nie wybaczają błędów instalacji, więc najlepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom. Nie zawsze jest to tania klimatyzacja.

Klimatyzatory bezkanałowe

Systemy bezkanałowe opierają się na czystej mocy lub wielu punktach styku w celu chłodzenia bezpośredniego obszaru. Istnieje kilka odmian klimatyzatorów bezkanałowych.

Jednostki okienne to doskonały wybór dla właścicieli domów z ograniczonym budżetem lub dla tych, którzy mają tylko kilka małych pomieszczeń do chłodzenia. Jak sama nazwa wskazuje, klimatyzatory okienne osadzają się na parapecie, zasysając powietrze i wdmuchując je z powrotem do domu. Tył urządzenia wystaje z domu, aby odprowadzić kondensację.

Jeśli mieszkasz w bloku lub domu wielorodzinnym, uważaj, gdzie je stawiasz. Mogą wyzwalać przeciążone obwody elektryczne i czasami kapać wodę na zewnątrz. A jeśli mieszkasz na pierwszym piętrze, mogą stanowić problem dla bezpieczeństwa; włamywacze mogą go wepchnąć, aby uzyskać dostęp do Twojego mieszkania.

Jednostki przenośne, podobnie jak jednostki okienne, są przeznaczone do chłodzenia jednego pomieszczenia na raz. Zwykle wyposażone w koła, należy je osuszyć, podobnie jak osuszacz.

Systemy mini-split obejmują jednostki strategicznie rozmieszczone w całym domu, aby zapewnić niestandardowe ogrzewanie i chłodzenie. Każdy zawiera małą pompę ciepła, która wykorzystuje zamontowany wentylator do chłodzenia bezpośredniego obszaru. W ostatnich latach popularność mini-szpilek zyskała dzięki ich wysokiej wydajności.

Chłodnice wyparne, zwane również „chłodnicami bagiennymi”, różnią się od tradycyjnej klimatyzacji fundamentalnymi. Zamiast działać jako osuszacz, dodają wilgoć do powietrza, aby stworzyć wrażenie chłodnej wilgoci. Wypychają również powietrze do domu zamiast odzyskiwać powietrze, które jest już w domu. Okna powinny być otwierane podczas pracy chłodnicy wyparnej i powinny być używane tylko w klimatach o niskiej wilgotności.

Konserwacja klimatyzatora domowego

Bez względu na to, jaki masz klimatyzator, konieczna będzie konserwacja, aby zapewnić jego płynne działanie. Prawie wszystkie jednostki klimatyzacji mają filtry (nawet mini-podziały i jednostki okienne), które w razie potrzeby należy wymieniać lub myć. Jednostki zewnętrzne należy okresowo sprawdzać pod kątem uszkodzeń i czyścić w razie potrzeby .

Specjalne systemy klimatyzacji mają różne wymagania. Systemy chłodzenia wyparnego wymagają źródła wody, a systemy geotermalne są niezwykle trudne do naprawienia, jeśli występuje problem z zakopaną pętlą. Pamiętaj, aby dokładnie zbadać, jeśli rozważasz jeden z tych typów systemów klimatyzacji.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom