Klimatyzatory pokojowe

dav

Klimatyzatory pokojowe lub okienne chłodzą raczej pomieszczenia niż cały dom lub firmę. Jeśli zapewniają chłodzenie tylko tam, gdzie jest to potrzebne, klimatyzatory pokojowe są tańsze w eksploatacji niż jednostki centralne, mimo że ich wydajność jest generalnie niższa niż w przypadku klimatyzatorów centralnych. Aby dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na kosztach chłodzenia dzięki klimatyzatorowi pokojowemu, zapoznaj się z naszą infografiką na stronie klimatyzacja Ursynów.

Klimatyzatory do mniejszych pomieszczeń (tj. Pobierające mniej niż 7,5 A prądu) można podłączyć do dowolnego obwodu 15 lub 20 A 115 V, który nie jest współdzielony z innymi dużymi urządzeniami. Większe klimatyzatory w pomieszczeniach (tj. Takie, które pobierają więcej niż 7,5 A) wymagają własnego, dedykowanego obwodu 115 V. Największe modele wymagają dedykowanego obwodu 230 V.

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA KLIMATYZATORÓW POKOJOWYCH

Sprawność klimatyzatora pokojowego mierzona jest współczynnikiem efektywności energetycznej (EER). EER to stosunek wydajności chłodniczej (w brytyjskich jednostkach cieplnych [Btu] na godzinę) do poboru mocy (w watach). Im wyższy wskaźnik EER, tym wydajniejszy klimatyzator. Kupując nowy klimatyzator pokojowy, szukaj etykiety ENERGY STAR i speców z klimatyzacja Warszawa Bielany.

DOBÓR I DOBÓR KLIMATYZATORA POKOJOWEGO

Wymagana wydajność chłodnicza klimatyzatora pokojowego zależy od wielkości chłodzonego pomieszczenia – klimatyzatory pokojowe mają na ogół wydajność chłodniczą w zakresie od 5500 Btu na godzinę do 14 000 Btu na godzinę. Powszechnym określeniem określającym wielkość klimatyzacji jest „tona”, czyli 12 000 Btu na godzinę.

Prawidłowe dobranie rozmiaru jest bardzo ważne dla wydajnej klimatyzacji. Kupno większego klimatyzatora pokojowego niekoniecznie sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo podczas gorących letnich miesięcy. W rzeczywistości klimatyzator pokojowy, który jest zbyt duży w stosunku do obszaru, który ma chłodzić, będzie działał mniej wydajnie i mniej efektywnie niż mniejsze urządzenie o odpowiednich rozmiarach. Powód: zbyt duże urządzenie schłodzi pomieszczenie (pomieszczenia) do nastawy termostatu, zanim nastąpi właściwe osuszanie, sprawiając, że obszar będzie „wilgotny” i niewygodny. ”Małe urządzenie pracujące przez dłuższy czas działa wydajniej i jest bardziej efektywne przy osuszaniu niż duże urządzenie, które włącza się i wyłącza zbyt często.

Opierając się na samej wielkości, klimatyzator zwykle potrzebuje 20 Btu na każdy metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej. Inne ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze klimatyzatora, to wysokość pomieszczenia, klimat lokalny, zacienienie i rozmiar okna.

Sprawdź, czy instalacja elektryczna w Twoim domu może spełnić wymagania dotyczące zasilania urządzenia. Zadajniki pokojowe działają w obwodach 115 V lub 230 V. Standardowe gniazdko domowe to złącze dla obwodu odgałęzionego 115 V. Duże zadajniki o napięciu 115 V mogą wymagać dedykowanego obwodu, a zadajniki o napięciu 230 V mogą wymagać specjalnego obwodu.

Jeśli montujesz klimatyzator w pobliżu rogu pomieszczenia, poszukaj jednostki, która może skierować strumień powietrza w kierunku zgodnym z układem pomieszczenia. Jeśli chcesz zamontować klimatyzator na wąskim końcu długiego pomieszczenia, poszukaj elementu sterującego wentylatorem znanego jako „Power Thrust” lub „Super Thrust”, który wysyła schłodzone powietrze dalej do pomieszczenia.

Inne funkcje, na które należy zwrócić uwagę, to:

Filtr, który łatwo wysuwa się w celu regularnego czyszczenia
Logicznie rozmieszczone elementy sterujące
Cyfrowy odczyt ustawień termostatu
Wbudowany timer.

INSTALACJA I OBSŁUGA KLIMATYZATORA POKOJOWEGO

Trochę planowania przed zainstalowaniem klimatyzatora pozwoli Ci zaoszczędzić energię i pieniądze. Urządzenie powinno być wypoziomowane po zainstalowaniu, aby system odwadniania wnętrza i inne mechanizmy działały sprawnie.

Nie umieszczaj lamp ani telewizorów w pobliżu termostatu klimatyzatora. Termostat wykrywa ciepło z tych urządzeń, co może spowodować, że klimatyzator będzie pracował dłużej niż to konieczne.

Latem ustaw termostat klimatyzatora tak wysoko, jak to tylko możliwe. Im mniejsza różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną, tym niższy będzie ogólny rachunek za chłodzenie. Po włączeniu klimatyzatora nie ustawiaj termostatu na niższą temperaturę niż zwykle; nie będzie chłodził Twojego domu szybciej i może spowodować nadmierne chłodzenie i niepotrzebne wydatki.

Ustaw prędkość wentylatora na wysoką, z wyjątkiem bardzo wilgotnych dni. Gdy wilgotność jest wysoka, ustaw niską prędkość wentylatora, aby uzyskać większy komfort. Niska prędkość w wilgotne dni skuteczniej chłodzi dom i usuwa więcej wilgoci z powietrza ze względu na wolniejszy przepływ powietrza przez sprzęt chłodzący.

Rozważ użycie wewnętrznego wentylatora w połączeniu z klimatyzatorem okiennym, aby rozprowadzić schłodzone powietrze w całym domu bez znacznego zwiększania zużycia energii elektrycznej.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom