Dlaczego klimatyzator zamarza

klimatyzacja

Możesz oczekiwać, że klimatyzator będzie zimny, ale jeśli jest pokryty szronem lub lodem, nie jest to dobry znak. Gdy klimatyzator zamarza, nie jest w stanie odpowiednio schłodzić pomieszczenia. Co gorsza, jeśli nie zrobisz z tym szybko czegoś, możesz skończyć z uszkodzeniem ścian i sufitów przez wodę, a także kosztowną naprawą AC na rękach.

 

Istnieje wiele przyczyn zawieszania się klimatyzatora, ale najczęstsze to:

  • zmniejszony przepływ powietrza z powodu czegokolwiek, od zatkanego filtra po zepsuty wentylator
  • przeszkoda w linii odpływowej
  • wyciek czynnika chłodniczego
  • uszkodzony termostat
  • klimatyzator przecieka

Większość z tych przyczyn zamarzania klimatyzatora można łatwo naprawić, jeśli złapiesz go na czas. Jeśli jednak zignorujesz klimatyzator, który zamarza zbyt długo, obciążenie systemu może doprowadzić do awarii sprężarki. To w najlepszym razie bardzo wysoki koszt naprawy i może oznaczać, że potrzebujesz nowego klimatyzatora.

Co zrobić, gdy klimatyzator zamarza?

Jeśli zauważysz, że klimatyzator nie chłodzi dobrze i spojrzysz na jednostkę wewnętrzną i zobaczysz lód lub szron na wężownicach, pierwszą rzeczą, którą musisz natychmiast zrobić, to WYŁĄCZ JEDNOSTKĘ. Nie tylko podkręcaj ustawienie temperatury termostatu; ustaw go na WYŁ.

Im dłużej pracuje, gdy klimatyzator zamarza, tym bardziej prawdopodobne jest, że dojdzie do trwałego uszkodzenia sprężarki.

Jak bezpiecznie odmrozić klimatyzator?

Jeśli na cewkach jest dużo lodu, możesz nie chcieć czekać, aż technik serwisowy AC usunie lód. W zależności od tego, gdzie znajduje się Twoje urządzenie, topniejący lód może kapać, powodując uszkodzenia podłóg, ścian i sufitów przez wodę.

Jeśli obawiasz się, że tak się stanie, musisz wiedzieć, jak bezpiecznie usunąć lód, nie powodując dalszych uszkodzeń sprzętu. WAŻNE: Nigdy nie używaj ostrych przedmiotów do odłupywania lodu, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wrażliwych żeberek wężownicy klimatyzatora!

Zamiast tego wypróbuj te techniki:

  • Spróbuj włączyć wentylator systemowy (ustaw termostat na ustawienie FAN, aby klimatyzacja nie działała), aby stopić lód. Może to potrwać kilka godzin. WAŻNE: Nie próbuj tego robić, jeśli na wentylatorze jest lód!
  • Jeśli wentylator nie działa (lub chcesz szybciej stopić lód), możesz spróbować użyć suszarki, aby stopić lód.
  • Jeśli wygląda na to, że topniejący kondensat kapie poza miskę odpływową (lub nawet do kanałów), użyj mokrego odkurzacza, aby wyczyścić wodę. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest woda w przewodach, która może prowadzić do rozwoju pleśni.

Przy okazji warto sprawdzić stan filtra powietrza. Jeśli jest całkowicie zatkany, może to być przyczyną zamarzania klimatyzatora. Aby prawidłowo funkcjonować, Twój klimatyzator potrzebuje ciepłego powietrza przepływającego przez wężownice. Zatkany filtr zmniejsza przepływ powietrza i może spowodować zamarznięcie klimatyzatora. Wymiana filtra może być wszystkim, co musisz zrobić, aby rozwiązać swój problem.

Jeśli jednak nie jest to filtr powietrza, czas wezwać eksperta HVAC, aby zamroził dno klimatyzatora.

Zadzwoń do profesjonalistów, aby zdiagnozować przyczynę zamarzniętego klimatyzatora

W tym momencie Twój problem z klimatyzacją musi zostać zdiagnozowany przez profesjonalistę. Jeśli nie znalazłeś zatkanego filtra, nigdy nie topnij lodu i włącz ponownie urządzenie bez kontroli! Dzieje się tak z powodu możliwości wycieku czynnika chłodniczego, którego nie da się samemu naprawić i należy zlecić naprawę klimatyzacji specjaliście. Jeśli masz wyciek (lub wiele wycieków), zobaczysz, że klimatyzator ponownie zamarza. I tym razem możesz przepalić kompresor.

Oto niektóre z problemów, które mogą zostać wykryte.

PROBLEMY Z WENTYLATOREM. Jeśli próbowałeś stopić lód za pomocą wentylatora systemowego i nie udało się go włączyć (lub wydawało się, że działa wolno), może to być przyczyną zamarzania klimatyzatora.

Ponownie chodzi o brak przepływu powietrza. Jeśli wentylator nie działa, przez wężownice przepływa mało powietrza i stają się one zbyt zimne. W takim przypadku technik prawdopodobnie będzie musiał wymienić elementy elektryczne lub silnik wentylatora.

WADLIWY TERMOSTAT. Czy zauważyłeś, że Twój klimatyzator wydawał się działać bez przerwy, gdy temperatura nie była tak wysoka? Możliwe, że termostat nie wysyła prawidłowego sygnału, aby wyłączyć klimatyzator. Ciągła praca powoduje również, że cewki stają się zbyt zimne i prowadzi do zamarzania klimatyzatora. Twój termostat może wymagać ponownej kalibracji lub wymiany.

WYCIEK CZYNNIKA CHŁODNICZEGO. Czynnik chłodniczy to substancja chemiczna, która przepływa przez cewkę AC, zmieniając ciśnienie i temperaturę w celu usunięcia ciepła. Jeśli wycieki czynnika chłodniczego pojawią się w przewodach lub wężownicach, obniżone ciśnienie spowoduje zamarznięcie przewodów czynnika chłodniczego, a następnie wężownic.

Oto ważny fakt, który należy wiedzieć: system klimatyzacji nie zużywa czynnika chłodniczego. Jest to system zamknięty i nigdy nie należy dodawać czynnika chłodniczego, chyba że wystąpi wyciek. Tak więc, jeśli powiedziano Ci, że musisz dodawać czynnik chłodniczy do systemu co roku, oznacza to, że masz nieszczelność, którą należy znaleźć i naprawić.

Jeśli masz wycieki czynnika chłodniczego w starszym systemie (zainstalowanym przed 2010 r.), jest jeszcze ważniejsza rzecz, o której musisz wiedzieć.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Dom