52 pytania, aby Cię lepiej poznać

Kiedy ostatnio miałeś naprawdę sensowną rozmowę? Jeden ze stałym kontaktem wzrokowym i bez ukradkowych spojrzeń wędrujących na ekran, na którym aktualnie wyświetlany jest odcinek Netflix „House of Cards”. Ile czasu minęło, odkąd naprawdę słuchałeś słów drugiej osoby, nie przechodząc jednocześnie przez głowę, co cię obciąża w pracy, co chcesz teraz zjeść lub kiedy wielka podróż na twojej (Post -Corona) w końcu się odbędzie?Czy istnieje lista rzeczy do zrobienia?

Umiejętność zadawania właściwe pytania do chłopaka, aby prowadzić głębokie rozmowy, nie jest taka łatwa i sama w sobie jest nauką. Oczywiste, a jednak prawdziwe: aby utrzymać bliskie relacje, głębokie tematy rozmowy są fundamentalne – o wiele bardziej niż „ small talk” #introvertlove.

W eksperymencie psycholog społeczny Arthur Aron odkrył na przykład, że parom, które dyskutowały na temat „głębokich pytań”, znacznie łatwiej było utrzymać swój poziom związku niż parom, które prowadziły tylko małe rozmowy.

 

Ponieważ relacje są niewątpliwie jednym z najważniejszych aspektów naszego życia, przyjrzeliśmy się bliżej niektórym badaniom psychologicznym na tematy sprzyjające emocjonalnej bliskości, pomagają pytania do kolegi. Stanowią one podstawę naszej listy 52 pytań, która z naukowego punktu widzenia powinna promować zażyłość między Tobą a Twoją drugą połówką, współlokatorami lub nową sympatią. Bonus: Na każdy tydzień roku jest ciekawe pytanie.

* Możesz znaleźć głębszy wgląd w ekscytujące tło badawcze kryjące się za 52 pytaniami na końcu posta .

Spraw, aby pogłębione rozmowy stały się rytuałem

Szukasz tak zwanych tematów „głębokiej rozmowy” , którymi możesz wymienić się ze swoją drugą połówką, aby uzyskać prawdziwy wgląd w życie swojej duszy? Jeśli tylko skinęłaś głową, czytaj dalej.

Sugerujemy zrobienie z tego cotygodniowego rytuału. Na zmianę zadajcie sobie nawzajem pytania – a co ważniejsze: słuchajcie się nawzajem. Możesz oczywiście odejść od aktualnego kwestionariusza i omówić inne tematy. Ważne jest, aby najpierw rozpocząć prawdziwą rozmowę i dowiedzieć się więcej o swoim: n partnerze: w.

Więc chodźmy! Ustaw budzik w telefonie komórkowym jako przypomnienie, ustaw zakładkę Google dla tej strony i weź do środka swoją lepszą połówkę lub przyjaciela.

52 ciekawe pytania zachęcające do bliskości i zażyłości (lub, jeśli już istnieją, podtrzymuj je)
1. Czego najbardziej brakuje Ci w byciu dzieckiem?

2. Gdyby ktoś dał ci wystarczająco dużo pieniędzy na założenie własnej firmy, jaki to byłby biznes i dlaczego?

3. Opowiedz mi o możliwym problemie w związku, który masz w tej chwili i poproś mnie o radę.

4. Gdybyś mógł cofnąć się w czasie, jakiej rady udzieliłbyś młodszemu?

5. Co chcesz robić w przyszłym roku, czego nigdy wcześniej nie robiłeś?

6. Opowiedz mi o trzech rzeczach, które wydarzyły się w zeszłym tygodniu, za które jesteś wdzięczny.

7. Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie ze mną? Opowiedz mi jak najwięcej szczegółów.

8. Co cię uszczęśliwia?

9. Kto lub co zmieniło twoje życie?

10. Jak najlepiej odnosisz się do innych ludzi?

11. Czy jesteś dawcą, przyjmującym lub wymieniającym ? Czy są obszary w twoim życiu, w których zachowujesz się jak pewien facet, a inne obszary, w których nie? (Kliknij tutaj, aby przejść do testu dawcy/biorcy )

12. Powiedz mi pięć najważniejszych punktów na swojej liście wiader.

13. Kto lub co znaczy dla Ciebie najbardziej?

14. Jaka jest jedna z najlepszych rad, jakie kiedykolwiek otrzymałeś?

15. Jak wygląda Twój idealny weekend?

16. Gdybyś mógł wziąć roczny urlop naukowy, co byś w tym czasie robił?

17. Komu ufasz?

18. Za jakie pięć rzeczy jesteś teraz najbardziej wdzięczny?

19. Gdybyś miał teraz trzy życzenia, czego byś życzył?

20. Jaka jest najbardziej szalona rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłeś i czy zrobiłbyś to ponownie?

21. Jaka jest twoja ulubiona tradycja rodzinna?

22. Gdybyś miał wehikuł czasu, do jakiego wieku byś się udał?

23. Jaki jest twój ulubiony cytat?

24. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?

25. Opowiedz mi historię swojego życia w ciągu 4 minut i z jak największą ilością szczegółów.

26. Czy kiedykolwiek zrobiłem dla ciebie coś, za co jesteś wdzięczny? A jeśli tak, to co to było?

27. Jak chcesz, aby wyglądało twoje dziedzictwo?

28. Wymieńmy po kolei trzy pozytywne cechy siebie.

29. Jakie są Twoje największe cele na ten rok? Jak planujesz do nich dotrzeć?

30. Gdzie było twoje ulubione miejsce jako dziecko i dlaczego tak bardzo podobało ci się tam przebywanie?

31. Opowiedz mi o niektórych swoich wyzwaniach na uniwersytecie lub w pracy i zapytaj, jak moim zdaniem najlepiej do nich podejść.

32. Jaka była pierwsza rzecz, którą kupiłeś za własne pieniądze?

33. Co Cię zaciekawiło?

34. Jakie są twoje trzy największe atuty? Jakie cechy są dla Ciebie ważne w: przyjacielu: w czy partnerze: w? (Zrób test siły postaci VIA tutaj )

35. Wymień cztery wspólne cechy.

36. Jakie są twoje trzy ulubione tematy rozmów?

37. Jakie jest twoje pierwsze wspomnienie?

38. Jak okazujesz innym, że jesteś im wdzięczny? Daj mi przykład.

39. Jakie są twoje trzy najlepsze sposoby okazywania się w przyjaźni i związkach, na których ci zależy: drugi?

40. W jakich sytuacjach najlepiej czujesz się dzieląc swoją perspektywę z innymi?

41. Czy jest ktoś, kogo naprawdę podziwiasz? Jeśli tak, to kto?

42. Jak chciałbyś być pocieszony, gdy jesteś zły?

43. Z czym spędziłbyś swój „idealny dzień”?

44. Jak chciałbyś opisać swoje życie za dziesięć lat?

45. Gdybyś miał 100 000 euro do przekazania na jakikolwiek cel , co by to było i dlaczego?

46. ​​​​Do jakich trzech miejsc chciałbyś pojechać jednego dnia i dlaczego?

47. Gdybyś mógł mieć jakąkolwiek pracę, którą chcesz, która by to była?

48. Opowiedz mi o dniu w swoim życiu, którego nigdy nie zapomnisz.

49. Gdyby dzień miał 26 godzin, na co spędziłbyś więcej czasu?

50. Czy jest coś, o czym marzyłeś od dawna? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?

51. Jakie momenty lub wydarzenia w dzieciństwie ukształtowały cię i uczyniły cię tym, kim jesteś teraz?

52. O jakich tematach myślisz najbardziej?

Naukowa podstawa pytań
Pytania pomogą Tobie i Twoim bliskim zagłębić się w głębokie i znaczące tematy, które, jak wykazano, wzmacniają Twoją wzajemną intymność. Ale jakie naukowo sprawdzone tematy zbliżają Cię do drugiej osoby?

Oto spojrzenie na sześć głównych idei stojących za naszymi 52 pytaniami i dlaczego wybraliśmy dla Ciebie dokładnie te tematy:

wdzięczność

Według psychologa Roberta Emmonsa wdzięczność jest dobra dla naszych umysłów, ciał i relacji. Niezależnie od tego, czy mówisz o tym, za co ogólnie jesteś wdzięczny, czy też wyrażasz wdzięczność za chwalebne czyny swojej znaczącej drugiej osoby, wdzięczność pogłębia nasze relacje z innymi. Dlaczego dokładnie? Wdzięczność działa jednocześnie na kilka rzeczy: buduje zaufanie i bliskość, zwiększa satysfakcję z relacji i motywuje Ciebie i Twoich bliskich do jeszcze więcej dla siebie nawzajem.

Tak to działa: Kiedy robisz coś dobrego, za co Twój partner jest wdzięczny, wtedy w grę wchodzi tak zwana „zasada wzajemności” i inspiruje Cię: zrobić coś dobrego dla Ciebie w zamian. Ze względu na reakcję łańcuchową, która się teraz rozwinęła, ty i twoi bliscy będziecie sobie coraz bardziej wdzięczni. A to jeszcze bardziej wzmacnia twój związek.

nostalgia

Mówiąc o wdzięczności, oddawanie się starym wspomnieniom to niezawodny sposób na aktywowanie uśpionych uczuć wdzięczności. Przeżywanie wspólnie spędzonych chwil wzmacnia poczucie więzi społecznej. Ponadto, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez psychologa Claya Routledge’a, automatycznie sprawia to, że stajesz się bardziej pomocny i rozważny. Aby jeszcze głębiej zagłębić się w nostalgiczne uczucia, zalecamy dzielenie się swoimi doświadczeniami z dorastania.

„ Omawianie własnego dzieciństwa może w rzeczywistości stworzyć intymną więź między partnerami. Wyrażanie tego, jak czułeś się jako dziecko i ubieranie w słowa rzeczy, które cię ranią, daje bliskim prawdziwy wgląd w to, co ukształtowało cię jako dorosłego ”- mówi guru relacji Rob Alex .

„ Zrozumienie tego, jak czułeś się jako dziecko w dobrych i złych czasach, pozwala bliskim dostrzec twoje słabości i może wywołać głębokie uczucia i bliską więź między wami. ”

Udzielanie rad i proszenie o radę

Laut Professorin Julia Glazer stellt das gegenseitige Erteilen von Ratschlägen eine der stärksten Bindungsformen zwischen zwei Personen dar. Wenn du einen geliebten Menschen während einer kniffligen Situation berätst, signalisierst du deine Bereitschaft ehrlich zu ihm:ihr zu sein. Und du zeigst außerdem, dass du dich wirklich sorgst. Gemeinsam betrachtet vermitteln diese beiden Signale ein extrem hohes Maß an Vertrauen, was tiefe Nähe schafft. (Psychology Today)

Z drugiej strony promuje również bliskość z innymi, jeśli poprosisz o radę i możesz pokazać słabości. „ Centralny wzór, który jest związany z rozwojem bliskiej relacji jest « zrównoważona, eskalacji, wzajemne, osobiste self-ujawnienie», pisze psycholog Arthur Aron w swoim badaniu eksperymentalnym generacja interpersonalnej bliskości . Brzmi bardzo skomplikowanie, ale oznacza to po prostu, że ujawniasz innym swoje myśli, uczucia lub aspekty własnej tożsamości.

Udostępniaj sobie nawzajem prywatne informacje

Kiedy pozwalasz swojej ukochanej osobie w czymś, co jest dla ciebie ważne – niezależnie od tego, czy podzielisz się z nią jednym ze swoich mrocznych sekretów: podzielisz się nim, opowiesz jej o śnie, czy ujawnisz swoje najgłębsze tęsknoty – reagują na to twoje szare komórki. Dzielenie się powoduje, że centrum nagrody w twoim mózgu zapala się jak neon i uwalniany jest hormon oksytocyna. Innym słowem na oksytocynę? Jest również nazywany „hormonem miłości lub przytulania”, ponieważ odgrywa ważną rolę w budowaniu relacji między dwojgiem ludzi.

Różne badania wykazały, że uwalnianie oksytocyny sprawia, że ​​jesteśmy bardziej wyrozumiali i otwarci na własne uczucia. W rzeczywistości podczas swoich badań terapeutka par Beate Ditzen odkryła, że ​​uwalnianie oksytocyny pomaga nam skuteczniej rozwiązywać konflikty: uwalnianie oksytocyny prowadzi do obniżenia poziomu hormonu stresu społecznego u kobiet, podczas gdy mężczyźni poprawiają komunikację, nawiązywać więcej kontaktu wzrokowego i być bardziej otwartymi na własne uczucia – które są niezbędnymi zachowaniami do pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Dowiedz się, jakie preferencje ma ten drugi

Kiedy wiemy, co lubią nasi bliscy, a czego nie, uczymy się ich rozumieć i automatycznie stajemy się lepszymi partnerami. Chociaż jest to stosunkowo oczywiste, wielu z nas nie pyta naszych partnerów: Wewnątrz prosto o twoje upodobania i antypatie. Od pytania o to, co najbardziej im się podoba, po to, co najbardziej cenią w przyjaźni z innymi, jeśli rozumiemy ich wyjątkową perspektywę, możemy po prostu być dla nich lepsi.

Różnorodne sposoby, w jakie nasi bliscy chcą być pocieszeni w trudnych chwilach są również cennym tematem rozmowy. ” Jedyna rozmowa pomiędzy partnerami, która wystarcza do budowania bliskości zaczyna się od pytania: Co mogę dla Ciebie zrobić, jeśli to możliwe źle się czujesz? Albo jak chciałbyś, żebym zareagowała, gdy masz bolesne doświadczenie?”, mówi hipnoterapeutka Rachel Astharte .

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Rozrywka